هنر طراحی داخلی منزل در کشورهای مختلف

هنر طراحی داخلی منزل در کشورهای مختلف

میخواهید بدانید مردم کشوردنیا چطور خانه هایشان را می آرایند؟

می گویند دیگر دوره و زمانه مرزبندی های جغرافیایی تمام شده. می گویند دیگر به مدد فناوری های تازه و دنیای مجازی که به موازات دنیای واقعی آدم ها رشد می کند، محدودیت ها برداشته شده اما هنوز مردم هر گوشه از دنیا سبک و سیاق خودشان را دارند. فرهنگ غذا، فرهنگ مراوده و حتی فرهنگ معماری و دکوراسیون خانه های مردم دنیا هنوز آن قدرها هم تغییر نکرده است و هنوز مردم هر کشوری سعی دارند که با پیش رفتن به سوی مدرنیته، المان هایی از سنت ها و حتی باورهای خودشان را در خانه ها داشته باشند.
این وسط حالا شاید خیلی از ما دوست داشته باشیم مرزها را کنار بزنیم و در گوشه ای پرت از دنیا رسم و رسوم خانه ساختن مردم جایی دیگر را امتحان کنیم؛ یک تجربه تازه برای متفاوت بودن. بیایید با هم از مشخصه های خانه های مردم باقی کشورهای دنیا سر در بیاوریم. شاید این طوری خانه هایی متفاوت از قبل بدون هیچ حدو مرزی داشته باشیم!

روسیه: آمیزه ای از قدیم و جدید

روس ها آدم هایی هستند که همیشه در گذشته گیر کرده اند. آنها بسیار به گذشته شان احترام می گذارند و محال است بدون یادآوری گذشته ها به فکر آینده باشند. برای همین در خانه های آینده نمی توانید هیچ وقت تمام المان های مدرن و امروزی را با هم ببینید.
 
 
در خانه یک روس کلاسیک حتما نشانه هایی از تاریخ گذشته وجود دارد. تابلوهای خانه، فرش ها و اشیای گران قیمت تزیینی همه و همه نشانی از روسیه و آب و هوای سرد و خاص آن دارد. در خانه یک روس حتما اشیای قدیمی گران قیمت زیاد پیدا می شود و البته ته مانده ای از رویای تجمل خانه تزار و سزار!

آلمان: اغراق در اشیا

مردم کشور هنر و فلسفه آلمان بر خلاف روس ها زیاد به گذشته ها پایبند نیستند اما در عین حال به تجمل و هنری بودن دکوراسیون خانه شان خیلی اهمیت می دهند. در خانه های کلاسیک آلمانی ها همیشه در انتخاب اشیا و جنس آنها اغراق دیده می شود. آلمانی ها شاید خانه های ساده ای داشته باشند اما در آن حتما از قاب ها یا چراغ های برنجی یا حتی آب طلا استفاده می کنند.
مبل های راحتی با روکش های مخمل جزء جدانشدنی خانه های آنهاست. در خانه آلمانی ها همیشه یک سری لوازم وجود دارد؛ مانند یک مبل راحتی شخصی و کلی کار هنری عجیب و غریب با جنس های خاص. یادتان باشد آلمانی ها زیاد اهل رنگ های تند نیستند و رنگ های سنگین و تیره را بیشتر به کار می برند.

هندوستان: تلاقی ابریشم و رنگ ها

قدیم ترها هندی ها بیشتر از حالا در خانه های شان از پارچه های دستباف و بافته های خاص استفاده می کردند. درواقع صنعتی شدن اقتصاد بزرگ آسیا خیلی از سنت های خاص را از آنها گرفت ولی با این حال امروز طراحان دکوراسیون داخلی باز هم تلاش می کنند تا المان خاص دکوراسیون هندی را به خانه های مدرن شان برگردانند.
هنر هندی ها در رنگ و طرح پارچه های شان است؛ همچنین در استفاده از ابریشم و استفاده از آن در بافت روتختی ها، رومیزی ها و پرده ها. شاید در خانه یک هندی خبری از یک مبلمان خاص نباشد اما حتما در گوشه و کنار خانه پارچه هایی با طرح های خاص آسیایی و با جنس های خاص ابریشم و. . . زیاد دیده می شود. هندی ها عاشق پارچه هستند.

اسپانیا: بازی جوان ها با هنر

اسپانیایی ها کلا آدم های سرخوشی هستند و به قول معروف دل شان شاد است و جوان. برای همین در خانه های این مردم عجیب اروپایی هر المانی که وجود داشته باشد حتما یک جورهایی جوان پسند است. انگار که اصلا یک جوان طراحی خانه را به عهده گرفته؛ حتی اگر خانه متعلق به یک زوج بالای هفتاد سال هم باشد!
استفاده از رنگ و پارچه های جدید در خانه اسپانیایی ها حرف اول و آخر را می زند و البته به کار بردن سرامیک و چوب. آنها عاشق سادگی در عین سر زندگی هستند؛ برای همین در خانه یک اسپانیایی هیچ وقت کسی احساس خستگی نمی کند.

مکزیک: پیش به سوی نو شدن

مکزیکی ها روند تازه ای را در کشورشان شروع کرده اند. اینکه بیشتر فضاهای روستایی و فقیر نشین در حال تبدیل به محله های متوسط هستند، به این معناست که مکزیکی ها سبک زندگی تازه ای را پیش رو دارند. تاثیر اولین تغییرهای این سبک زندگی روی خانه های آنها دیده می شود. آنها در حال گذر از گذشته به آینده هستند و برای همین طراحی و دکوراسیون خانه های شان رو به تغییر است؛ فقط با این شاخص که در خانه یک مکزیکی هر قدر که چشم کار می کند دکورها با چوب هستند.
سبک روستیک در واقع اولین و آخرین انتخاب آنهاست؛ حالا هر قدر هم که تغییر کنند. شخصی سازی فضاهای خانه از اصول دکوراسیون مکزیکی است؛ اینکه هر بخشی از خانه برای خودش مجزا باشد، هر قدر هم که خانه کوچک و ساده تلقی شود.

آفریقای جنوبی: گرم، آفتابی و سوزان

در خانه های آفریقایی رنگ حرف اول و آخر را می زند؛ به خصوص رنگ های قوی با طیف های خاکی که هویتی آفریقایی دارند و تداعی کننده سبک آفریقایی هستند. در خانه یک آفریقایی تا چشم می گردانید همه چیز نارنجی، قهوه ای و سرخ است همراه با بافته های دستی و پارچه هایی طرحدار با ترکیب رنگی مشکی، کرم و. . . .ظرف های سفالی و گلی هم زیاد در خانه یک آفریقایی امروزی دیده می شوند.
در خانه مردم ژوهانسبورگ راحتی مهم ترین معیار است؛ پس اگر قرار باشد خانه ای امروزی داشته باشند، حتما مبل ها راحتی هستند و بزرگ با جنس چرم یا رویه هایی به رنگ سرخ و قهوه ای. در گوشه و کنار خانه هم مجسمه های چوبی خاص آفریقا زیاد دیده می شود؛ زه و کمان های خاص یا آدمک های باریک قد کشیده عجیب. یک گوشه حتما تصویر یا مجسمه ای از کرگدن هم هست!

ژاپن: یک طراحی طبیعی

ژاپنی ها عاشق طبیعت هستند و برای همین در طراحی دکوراسیون خانه های شان کمتر سراغ لوازم مصنوعی یا مصالح ساختمانی سخت می روند. آنها عاشق گل و گیاه و چوب های بامبو هستند و هر قدر که بتوانند از آنها در فضای خانه شان استفاده می کنند. البته این روزها دیگر خانه ها به خصوص در توکیو کوچک شده اند و خبری از باغ های ژاپنی نیست اما با این حال ژاپنی ها دست از اخلاق طبیعت دوست شان برنداشته اند و گل ها را به خانه می آورند.
حتی کمترین تلاش آنها برای پیوند با طبیعت استفاده از چوب برای دکوراسیون خانه است به خصوص چوب بامبو که در ژاپن همتا ندارد. مبل ها در خانه های ژاپنی یا کوتاه هستند یا اصلا نیستند! پنجره ها هم بزرگ هستند و رنگ در و دیوار هم یا قهوه ای است یا کرم.

ایتالیا: واقعیت سنگ و فلز

سرامیک، سفال، صنایع دستی فلزی مخصوص تزیین دیوار، کاشی های رنگ شده با دست، طراحی با کاشی، گلدان های بزرگ و. . . اینها مهم ترین المان های دکوراسیون داخلی خانه یک ایتالیایی است. در واقع ایتالیایی ها عاشق جسم های سخت هستند و بیشتر مصالحی را در خانه به کار می برند که قدرت و استقامت بالایی داشته باشند؛ مانند سنگ و فلز.
آنها حتی در اتاق خواب های شان هم بیشتر استفاده از تخت و کمد فلزی را ترجیح می دهند. آنها یک عادت عجیب دیگر هم دارند؛ اینکه زیاد با پرده میانه ای ندارند. بیشتر ایتالیایی ها ترجیح می دهند خانه های شان یا پرده ای نداشته باشد یا حریری ساده باشد. ظرف های پر از میوه در گوشه و کنار خانه و متناسب با فصل هم از المان های خاص دکوراسیون ایتالیایی هاست.

آمریکا: عاشقان نور و روشنایی

خانه آمریکایی ها نه فقط پنجره های زیادی دارد که هر کدام از پنجره ها هم بزرگ و قدی هست. در واقع همیشه دور تا دور فضای خانه های آمریکایی پر از پنجره و نور گیر است با این حال آنها در زمان طراحی دکوراسیون داخلی خانه ها همه تلاش شان را روی مساله نورپردازی چراغ ها می گذارند. اصلا خانه های آمریکایی با لوسترهای بزرگ سقفی و انواع آویزها و دیوارکوب ها تزیین می شود. بماند که در گوشه و کنار خانه هم چندتایی آباژور رومیزی حتما هست.
آمریکایی ها یک قانون عجیب دیگر هم در طراحی اتاق های نشیمن یا پذیرایی دارند. اینکه باید همیشه یک شومینه مجلل در خانه داشته باشند. حتی اگر هیچ زمستانی هم آن را روشن نکنند. مبل ها هم همیشه راحتی اند و بیشتر به صورت کاناپه های دو تا سه نفره. مبل های تک کمتر در خانه آمریکایی ها سروکله شان پیدا می شود.

یونان: سیمان دوست های ساده

یکی از مهم ترین مشخصه های طراحی خاص خانه های یونانی استفاده از سیمان است؛البته نه برای ساخت دیوار و تیغه. آنها عادت دارند به جای رنگ و کاغذدیواری های مرسوم امروزی دیوارهای داخل خانه را با سیمان سفید کنند. سیمان ها حتی امروز در خانه های مدرن و امروزی هم جای شان را حفظ کرده اند.
می گویند استفاده خاص یونانی ها از سیمان به علاقه زیاد آنها به مجسمه سازی و. . . بر می گردد. سقف هایی با تیرچه های چوبی هم در خانه های یونانی زیاد دیده می شود. آنها با رنگ میانه چندانی ندارند و عاشق چوب هستند؛ البته هر چه خشن تر بهتر!
مجله زندگی منزل - مریم جلیلی

درباره نویسنده

مای اصفهان
مای اصفهان

سایت مای اصفهان از سال 2001 میلادی تاکنون در اینترنت فعالیت دارد . این وب سایت مرجع بسیار از وب سایتها و افراد در زمینه های مختلف بوده است .

مقالات ثبت شده توسط مای اصفهان : 1265
اشتراک : هنر طراحی داخلی منزل در کشورهای مختلف در فیس بوک تویتر مای اصفهان

نظرات کاربران درباره هنر طراحی داخلی منزل در کشورهای مختلف

  • برای مطلب هنر طراحی داخلی منزل در کشورهای مختلف نظری وارد نشده است

    نظر خود را بعنوان اولین نفر در مورد هنر طراحی داخلی منزل در کشورهای مختلف وارد نمائید

نظر شما درباره هنر طراحی داخلی منزل در کشورهای مختلف

برای بازدیدکنندگان مخفی خواهد بود

حراجی های مای اصفهان
بازگشت به بالای صفحه