بررسی سرعت اینترنت در دنیا

بررسی سرعت اینترنت در دنیا

بررسی سرعت اینترنت در ایران و سایر کشورهای دنیا

  

رقابت بر سر سرعت اینترنت در دنیا به مرز ۵۰ مگابایت بر ثانیه رسیده است و ایران هنوز بر حداکثر سرعت ۵۱۲ کیلوبایت پافشاری می کند.

شاهد این رقابت تنگ و سخت را می توان در بروز و ظهور عرصه سرعت سنج ها نیز یافت که کشورها نسبت به راه اندازی سنجشگرهای ملی و بین المللی اقدام کرده اند تا توسعه یافتگی خود را در این زمینه نیز به منصه ظهور بگذارند.

رقابت در بازار سرعت سنج های اینترنت و خودنمایی کشورها در عرصه عرضه پهنای باند هر روز بیشتر می شود و در این میان تلاش دولت ها برای افزایش دسترسی هر روز رو به تزاید است.

طبق گزارشی از سرویس نت ایندکس یا همان شاخص شبکه در این رقابت جمهوری لتونی توانسته کره جنوبی را با همه سرعت فیبرهای نوری اش پشت سر بگذارد و سردمدار بیشترین سرعت دسترسی به اینترنت باشد.

عـددهای ذکـر شده در این جدول که از میان ۱۷۰ کشور دارای سرویس اینترنت پرسرعت به دست آمده نیز در نوع خود بسیار جالب توجه است. به طوری که صدرنشین این جدول درحالی با سرعت ۳۳/۳۲ مگابیتی حایز این امتیاز شده که ایران با سرعت ۰/۵۳ مگابایتی قعرنشین این جدول شده است.

این رده بندی بر پایه میلیون ها تست جدیدی که در مدت ۳۰ روز انجام شده، سرعت بارگذاری در ۱۷۰ کشور دنیا را طبقه بندی کرد که در این طبقه بندی ایران، در رتبه ۱۷۰ ایستاده است.

این ارزیابی ها بر اساس سرعت پایه مگابیت بر ثانیه و در مدت ۳۰ روز و در شرایطی که فاصله میان سرور و مشتری کمتر از ۳۰۰ مایل (در حدود ۴۸۲ کیلومتر) بود، انجام شد و نشان داد نه تنها ایران از نظر سرعت بارگذاری در رتبه آخر از میان ۱۷۰ کشور قرار گرفته است، بلکه در سطح داخلی، سرعت بارگذاری در تهران با جمعیتی در حدود ۱۲ میلیون نفر کمتر از سرعت بارگذاری شهرهایی چون بابل و کرج است.

درحالی که متوسط سرعت دانلود در جهان ۹/۰۴ مگابایت بر ثانیه و متوسط سرعت آپلود آن ۳/۰۷ مگابایت بر ثانیه است، متوسط سرعت دانلود در ایران تنها ۰/۵۳ مگابیت بر ثانیه و متوسط سرعت آپلود آن ۰/۲۵ مگابیت بر ثانیه است. سرعت هایی که به رغم اعداد نیش دار آنها هنوز هم کاربران ایرانی بابت آن گلایه ای ندارند.

در این میان بیشترین سرعت دانلود با ۳۳/۳۲ مگابایت متعلق به لتونی، ۲۸/۷۴ مگابایت به کره جنوبی و ۲۵/۶۴ به سوئد تعلق دارد و بیشترین سرعت آپلود نیز با ۲۶/۳۹ مگابیت متعلق به کره جنوبی با ۲۳/۶۹ مگابایت به لتونی و با ۱۵/۹۷ به لائوس اختصاص دارد.

ایران از جمله ک شورهایی است که اینترنت در آن چه با سوبسید دولت و چه بدون آن هنوز یک کالای لوکس است و به رغم نیاز به حضور آن در سبد هزینه های خانوار اما همچنان در ایران به قیمت گزاف فروخته می شود به طوری که قیمت اینترنت یک مگابیتی در جهان تنها ۹/۹۱ دلار معادل حداقل قیمت تعیین شده از سوی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بابت اینترنت ۱۲۸ کیلوبایتی است اما اینترنت با پهنای یک مگابیت متوسط ۱۷۶ دلار برای کاربر ایرانی هزینه خواهد داشت.

ایران که در جداول بین المللی اقتصاد دیجیتالی نیز قعرنشین است، در جدول سرعت اینترنت نیز بعد از کـشورهایی همـچون بورکـینافـاسـو، سودان، مالی، بولیوی و لبنان قرار دارد که بسیار تاسف برانگیز است.

در این میان سازمان فناوری اطلاعات ایران و سازمان تنظیم مقررات ایران نیز با تفاهم نامه ای که با یکدیگر امضا کردند، نسبت به نصب و راه اندازی سرورهای سنجش سرعت داخلی اقدام کردند تا براساس آن وضعیت اپراتورهای داخلی را در زمینه سرعت و کیفیت اینترنت بسنجند.

گرچه انتقادات فراوانی نسبت به این سرورها وجود دارد اما نتایج آنها تنها مورد استفاده کاربران قرار می گیرد و هنوز مرجعی برای قضاوت نهادهای مسوول نیستند.

از میان ۲۲ سرور سنجش سرعت نصب شده از سوی سازمان تنظیم مقررات در مناطق مورد نظر خود و سرورهای مستقر در شرکت های ارایه دهنده اینترنت پرسرعت، تنهایی ۱۰ تایی های برتر کشور در زمینه ارایه سرویس اینترنت پرسرعت استخراج می شود که حداقل سرعت آن ۶۴ کیلوبیت و حداکثر سرعت آن ۵۱۲ کیلوبیت است و قابل مقایسه با عددهای جهانی نیست.

از سوی دیگر بهترین قیمت اینترنت در دنیا براساس محاسبه نرخ اینترنت نسبت به سرانه تولید ناخالص داخلی به کشورهای دانمارک، ایسلند و هلند تعلق دارد که به ترتیب با قیمت های ۳/۷ دلار، ۳/۳۸ دلار و ۳/۵۶ دلار به کاربران آن فروخته می شود.

همچـنین ارزان ترین قیمت براساس قیمت اینترنت با سرعت یک مگـابایت بر ثـانیـه به کشورهای بلغارستان، رومانی و لتونی با قیمت هایی به ترتیب ۰/۶ دلار، ۱/۰۶ دلار و ۱/۲۰ دلار فروخته می شود.

اما قیمت اینترنت در ایران به عوامل مختلفی بستگی دارد به طوری که انحصار در فروش پهنای باند بین الملل، واسطه هایی که در مسیر دسترسی قرار دارند و فقدان اراده ای برای توسعه دسترسی سریع تر از جمله آنها هستند.از سوی دیگر تصمیمات فراقانونی که فارغ از نگاه های کارشناسی در این زمینه اتخاذ می شوند را می توان از دیگر عوامل تاثیرگذاری دانست که قرار است منجر به راه اندازی اینترنت بومی شود که در طول سال های گذشته با اسامی مختلفی همچون اینتـرنت ملـی، اینترانت کشوری و شبکه ملی اطلاعات نامگذاری شده و نحوه دسترسی به اینترنت را در کشور با تهدیدهایی مواجه کرده و این نگرانی را نیز به وجود آورده که ممکن است در رده بندی سال های آینده که قرار است کاربران ایرانی به اینترانت کشوری با سرعت ۲۰ مگابیت دسترسی داشته باشند، خبری از نام ایران حتی در قعر این جدول رده بندی نباشد.
       
   فاطمه ملکی    
   روزنامه شرق

درباره نویسنده

مای اصفهان
مای اصفهان

سایت مای اصفهان از سال 2001 میلادی تاکنون در اینترنت فعالیت دارد . این وب سایت مرجع بسیار از وب سایتها و افراد در زمینه های مختلف بوده است .

مقالات ثبت شده توسط مای اصفهان : 1265
اشتراک : بررسی سرعت اینترنت در دنیا در فیس بوک تویتر مای اصفهان

نظرات کاربران درباره بررسی سرعت اینترنت در دنیا

  • برای مطلب بررسی سرعت اینترنت در دنیا نظری وارد نشده است

    نظر خود را بعنوان اولین نفر در مورد بررسی سرعت اینترنت در دنیا وارد نمائید

نظر شما درباره بررسی سرعت اینترنت در دنیا

برای بازدیدکنندگان مخفی خواهد بود

حراجی های مای اصفهان
بازگشت به بالای صفحه