نکاتی برای طراحی اتاق کودک

نکاتی برای طراحی اتاق کودک

اتاق کودک و نکات آن برای پدران و مادرانی که منتظر تولد فرزندشان هستند

خانم و آقایی که به زودی قرار است صاحب فرزندی شوند، دوست دارند همه وسایل نوزاد موجود در بازار را برای نورسیده شان بخرند و بهترین اتاق را برای ورود او بچینند اما اینکه یک نوزاد دقیقا به چه وسایلی احتیاج دارد و چطور اتاقی برای او مناسب است تا اولین روزهای زندگی اش را در آن بگذراند، نکته هایی است که خیلی از پدر و مادرهای تازه کار نمی دانند.

دیوار

تا دل تان بخواهد کاغذدیواری های متنوع در بازار وجود دارد. حتما می توانید مناسب تم اتاق کاغذدیواری پیدا کنید. بهتر است فقط برای یک دیوار از کاغذدیواری های شلوغ و طرحدار استفاده کنید و بقیه دیوارها یا کاغذدیواری ساده باشد یا تک رنگ.
اگر کاغذدیواری دوست ندارید، می توانید از استیکرهای بچگانه استفاده کنید که بنا به طرحی که دارد، بهتر است بالای تخت، کنار کمد یا روی دیوار سمت خالی اتاق استفاده شود. اگر هم دوست دارید اتاق ساده تر از این حرف ها باشد می توانید دیوار را رنگ ساده بزنید و روی آن از قاب های مخصوص نوزاد استفاده کنید. کافی است یک قاب بزرگ خالی تهیه کنید. عکس مادر در زمان بارداری، روزهای قبل از به دنیا آمدن نوزاد و کلی عکس خاطره انگیز دیگر را می توانید در این قاب بچسبانید.

فرش و زیرانداز

زیرانداز را بهتر است از رنگ های روشن انتخاب کنید تا متوجه کثیفی آن شوید. این روزها در بازار انواع فرش ها با رنگ های متنوع وجود دارد. می توانید اگر از تم خاصی در دکور استفاده می کنید، فرش یا موکتی بخرید که المان هایی از تم دکورتان را داشته باشد.

کف

از آنجا که نوزاد همیشه نوزاد نخواهد ماند و شما روزهای چهار دست و پا رفتن را در پیش دارید، کفپوشی را انتخاب کنید که نگران زمین خوردن فرزندتان نباشید؛ ضمن اینکه بهتر است کف راحت تمیز شود و قابل بخارشو کشیدن باشد. کفپوش اتاق نوزاد هرچه روشن تر باشد فضای اتاق را دلبازتر خواهد کرد.

اسباب بازی

قبل از رفتن به اسباب بازی فروشی به خودتان قول دهید که قرار است فقط لوازم مورد نیاز را بخرید. فقط در این صورت است که اتاق نوزاد شما پر از اسباب بازی هایی نمی شود که بعضی های شان هرگز استفاده نخواهند شد.
پدر و مادرهای تازه کار خیلی زود خام اسباب بازی های پر رنگ و لعاب می شوند اما این اسباب بازی ها فقط اتاق نوزاد را شلوغ می کنند و آرامش اتاق را می گیرند. برای رنگ و لعاب بخشیدن به اتاق فقط چند اسباب بازی کافی است که بهتر است از مدل هایی که صدا می دهند برای ماه های اول کودک تان انتخاب کنید. آویز بالای تخت موزیکال و رنگارنگ را هم فراموش نکنید که هم باعث سرگرمی و تحریک حواس نوزاد می شود و هم موزیک ملایمی دارد که برای آرامش او مفید خواهد بود.
ست های تزیینی رو دری، سطل زباله، قاب عکس و چند تا وسیله دیگر هم گزینه هایی است برای زیباتر شدن اتاق. این روزها مادرهای هنرمند خودشان با پارچه های نمدی این وسایل را تهیه می کنند. کافی است جست وجویی در اینترنت کنید و مدل های جدید را یاد بگیرید و دست به کار شوید.

لوستر

بهتر است لوستری که لامپ ساده ای دارد را انتخاب کنید. لوسترهای رنگی یا با نور زیاد مناسب اتاق نوزاد نیست. لوستری را انتخاب کنید که نور را در یک جهت نتاباند و آن را کاملا در اتاق پخش کند.

تختخواب

از آنجا که بیشتر نوزادان حداقل در ماه های اول در اتاق پدر و مادر هستند، بهتر است حتما تخت کوچکی برای این منظور تهیه کنید. تخت اتاق نوزاد تا مدت ها برای خواب شب استفاده نخواهد شد. بهتر است برای ایمنی کودک، تخت نرده دار انتخاب کنید. سرویس روبالشی و روتختی را هم متناسب با رنگ و طرح اتاق انتخاب کنید. دور سری تخت را هم فراموش نکنید. یکی، دو تا کوسن کوچک و مناسب به تخت جذابیت بیشتری می بخشد.
سرویس خواب نوزاد هرچه ساده تر باشد ست کردن وسایل اتاق را راحت تر می کند؛ البته سادگی باعث می شود دیرتر از آن خسته شوید؛ پس پیشنهاد می کنیم دور تخت های طرحدار با شکل های ماشین و کالسکه را خط بکشید.

اتاق

متخصصان معتقدند بهتر است اتاق نوزاد نور طبیعی داشته باشد پس بهتر است نورگیرترین اتاق را برای او انتخاب کنید. برای چیدمان هرقدر اتاق طول و عرض یکسانی داشته باشد، بهتر است. همچنین کار شما برای چیدمان در اتاقی که کمترین کنج و پستو را دارد، بسیار راحت تر است.

پرده

اگر اتاق نورگیری را انتخاب کردید بهتر است از پشت پرده ای های ضدنور کمک بگیرید که نوزادتان خواب میان روز آرامی را بگذراند. برای پرده رویی و اصلی بهتر است از تورهای ساده استفاده کرده و متناسب با دکور اتاق، تکه دوزی هایی را روی پرده نصب کنید که فضای اتاق یکدست باشد.

کمد

کمدی که برای اتاق نوزادتان می خرید، هرچه تعداد کشو و طبقه بیشتری داشته باشد، کاربردی تر خواهد بود چون می توانید همه وسایل اتاق را در عرض چند ثانیه در آن جا دهید. این کار به خلوت و منظم شدن دکور اتاق کمک زیادی می کند. می توانید از قفسه های دکوری کمد هم برای چیدن اسباب بازی هایی که می خواهید جلوی چشم باشند، استفاده کنید. در کشوی لباس ها هم خرت و پرت ها را بگذارید. چند سبد چوبی کوچک روی دراور هم به زیبایی اتاق کمک می کند و هم جای خوبی برای گذاشتن کرم ها، داروها و وسایل بهداشتی کودک تان است.
 
زهرا شکیب‌مهر
 

درباره نویسنده

مای اصفهان
مای اصفهان

سایت مای اصفهان از سال 2001 میلادی تاکنون در اینترنت فعالیت دارد . این وب سایت مرجع بسیار از وب سایتها و افراد در زمینه های مختلف بوده است .

مقالات ثبت شده توسط مای اصفهان : 1265
اشتراک : نکاتی برای طراحی اتاق کودک در فیس بوک تویتر مای اصفهان

نظرات کاربران درباره نکاتی برای طراحی اتاق کودک

  • برای مطلب نکاتی برای طراحی اتاق کودک نظری وارد نشده است

    نظر خود را بعنوان اولین نفر در مورد نکاتی برای طراحی اتاق کودک وارد نمائید

نظر شما درباره نکاتی برای طراحی اتاق کودک

برای بازدیدکنندگان مخفی خواهد بود

حراجی های مای اصفهان
بازگشت به بالای صفحه