نکاتی برای تمیز کردن یخچال

نکاتی برای تمیز کردن یخچال

بخشی از خانه تکانی و تمیز کردن خانه به تمیز کردن یخچال مربوط میشود

اگر هر روز دور از آلودگی هوا و ترافیک شهری در منزل تان در حال استراحت هستید و فقط یکی دو ساعتی آن هم به قصد گردش و خرید زیر آسمان خاکستری شهر قدم می زنید ، حتما خیال تان راحت است که دیگر هدف آلودگی هوا نیستید. اما زیاد هم مطمئن نباشید آلاینده ها همه جا ، حتی زیر سقف خانه هم کمین کرده اند. نظافت و خانه تکانی منزل هم مثل تمام کارها ، قواعد و قوانین خودش را دارد.
یکی از روش های کم کردن خطرات خانه داری برای افراد پر مشغله و کسانی که به طور دائم با آب و مواد شوینده سروکاردارند، استفاده از شیوه های سریع تمیزکاری و کمک گرفتن از شوینده های بی خطر است.
گاهی وقت ها تمیز و مرتب کردن قفسه های درهم و برهم یخچال و فریزر به یکی از بزرگ ترین دغدغه های کدبانوی خانه تبدیل می شود . معمولا داخل کمد ها ، کشوها ، قفسه های آشپزخانه و یخچال که کمتر به چشم می خورند ، دیرتر هم نظافت می شود. بنابراین به نظافت بیشتر نیاز دارند.

چیدمان آسان داخل یخچال

کدبانوهای خلاق و خوش سلیقه داخل یخچال و فریزر را هم تزئین می کنند. چیدمان داخلی یخچال و فریزر کار سختی نیست. قدم اول این است که تعدادی ظرف دردار در اندازه های مختلف تهیه کنید.
خوراکی ها ، داروها و هر آنچه باید در یخچال یا فریزر قرار گیرد را داخل ظرف مشخصی قرار دهید . استفاده از کیسه های زیپ دار، سلفون ها و چیدن مواد غذایی تفکیک شده در هر طبقه، از اصول مرتب کردن یخچال و فریزر است. برای نمونه مواد غذایی خشک مانند خشکبار را در ظرف های مخصوص قرار داده و در یک طبقه از یخچال قرار دهید.
شیشه های مربا را در یک قسمت بگذارید و برای اینکه داخل قفسه های یخچال بهم ریخته نباشد به تناسب حجم مواد غذایی و ظرف ها توجه کنید . از طرف دیگر به نکات ریزی مانند نگهداری تخم مرغ ها در ظروف سربسته توجه کنید. با مواد غذایی باقیمانده کلکسیون درست نکنید و جایی هم برای گردش و برقراری جریان هوا در نظر بگیرید.

ایمنی کار با یخچال کدبانو

برای شست وشوی یخچال از مواد شوینده غیر شیمیایی استفاده نکنید اما در صورت استفاده از شیمیایی ها در و پنجره ها را باز کنید یا از تهویه استفاده کنید . ماسک و دستکش را هنگام خانه تکانی و نظافت از قلم نیندازید . حواس تان باشد اگزمای خشک به سراغ کسانی می آید که مرتب با آب و شوینده های شیمیایی در تماس هستند.
درماتیت پوستی یا همان اگزما در نتیجه تماس پوست با مواد شیمیایی مانند ترکیبات موجود در شوینده ها به وجود می آید و باعث التهاب پوست می شود . بنابراین توصیه می شود ، هنگام کار و استفاده از مواد شوینده از دستکش های پلاستیکی با آستر کتان یا دستکش های معمولی همراه با دستکش های نخی استفاده کنید .
این نوع ابزار کار ضمن اینکه از پوست دست تان محافظت می کند ، عرق را هم جذب می کند . اگر دچار اگزما هستید هنگام کار مرتب ، دستکش ها را از دست تان بیرون بیاورید تا از تعرق پوست جلوگیری کنید . عرق کردن پوست ، باعث تشدید علائم بیماری اگزما می شود .

از پاک کننده های طبیعی استفاده کنید

اگر از طرفداران خانه سبز بوده و به حفاظت از محیط زیست علاقه دارید یا کودک، سالمند، بیمار خاص یا زن باردار که سیستم ایمنی حساسی دارد با شما زندگی می کند، خانه تکانی یخچال را با شوینده های طبیعی انجام دهید.در واقع تمیزکننده هایی که به دوستداران طبیعت معروف هستند، می توانند تاحدی تضمین کننده سلامت نیز باشند.
علاوه بر این، این مواد ارزان قیمت بوده و به هیچ عنوان آلاینده هوایی که در آن تنفس می کنیم ، به شمار نمی آید. با استفاده از پاک کننده های طبیعی می توانید با خیال آسوده و به دور از نگرانی از کودکان بخواهید تا در خانه تکانی های آخر هفته مشارکت کنند .
 
با این کار علاوه بر اینکه فرزندتان از آلاینده های شیمیایی و مواد سمی مصون خواهد ماند ، با اهمیت حفظ محیط زیست و بهره مند شدن از فواید زندگی در هوای پاک آشنا خواهد شد.از طرف دیگر پاک کننده های طبیعی حساسیت زا نبوده و با پوست های حساس سازگار است .

تمیز کننده های طبیعی پایه را از یاد نبریم

کمتر کسی است که با فواید موادی مانند سرکه ، جوش شیرین یا عصاره لیمو ترش ، ذغال و وانیل به عنوان تمیز کننده های طبیعی آشنا نباشد. این مواد طبیعی ارزان قیمت دارای ترکیبات پایه ای هستند که خاصیت حل کردن چربی و آلاینده ها را دارند .
 
 
از جمله مواد تمیز کننده غیر سمی که در خانه تکانی مورد استفاده قرار می گیرند می توان به سرکه سفید ، نمک دریا ، روغن درخت چای و جوش شیرین اشاره کرد . از طرف دیگر ادویه و گیاهانی مانند چوب دارچین ؛ نعناع کوهی ، روغن کرچک و گل میخک نیز از مواد تمیز کننده ، جلا دهنده و تصفیه کننده هوا به شمار می آیند.
در ساخت بسیاری از مواد شوینده طبیعی و سازگار با محیط زیست از ترکیبات پایه ای مانند جوش شیرین ، سرکه و... استفاده می شود. برای از بین بردن بوی بد یخچال از پودر ذغال کمک بگیرید و در صورت تمایل می توانید از پنبه آغشته به وانیل هم برای تمیز کردن قفسه ها استفاده کنید.
برای از بین بردن بوی نامطبوع و تصفیه هوای یخچال، جوشاندن چوب دارچین ، پوست پرتقال و ادویه گل میخک در آب، راهکار خوبی است. همچنین می توانید از دو تا چهار قاشق غذا خوری جوش شیرین یا سرکه برای پاک کردن قفسه ها کمک بگیرید.

لکه زدایی با مواد بی خطر

از ترکیبات طبیعی یا مواد بی خطر می توانید برای از بین بردن لکه های یخچال یا فریزرتان استفاده کنید . از مخلوط دو قاشق غذا خوری جوش شیرین و یک فنجان آب گرم برای زدودن لکه های قدیمی کمک بگیرید .
 
قبل از شست و شوی قفسه های آغشته به عصاره میوه یا آب سبزی ها، آنها را با دستمال آغشته به آب گرم و سرکه پاک کنید . از یخ برای زدودن تکه های مواد غذایی قدیمی یا آدامس چسبیده به طبقات استفاده کنید ، سطوح زنگ زده را نیز به شیر ترش یا آبلیمو آغشته کرده و سپس روی آن نمک مالیده و در معرض نور مستقیم خورشید قرار داده و تا خشک شدن آن صبر کنید.
در صورتی که می خواهید ظروف سوخته جامانده در یخچال را به شکل اولیه در آورید آنها را در یک فنجان جوش شیرین و دو فنجان شیر جوشانده و سپس آبکشی کنید. برای شست وشوی لیوان هایی که مدتی است در یخچال یا فریزر خانه جا خوش کرده اند ، از سفید کننده ها استفاده نکنید و پودر ماشین لباسشویی را جایگزین آن کنید .
برای شست وشوی بهتر ظرف ها کمی سرکه به مایع شوینده اضافه کنید و به منظور از بین بردن بوی نامطبوع اسفنج، آن را برای چند ثانیه در ماکروویو قرار دهید تا باکتری های مولد بو از بین بروند.

چند دستور خانگی مفید اما طبیعی

برای نظافت و خانه تکانی یخچال استفاده از جوش شیرین و نمک دریا را از یاد نبرید . برای تمیز کردن سطح بیرونی یخچال مخلوط جوش شیرین و آب را روی لکه ها اسپری کنید و پس از چند دقیقه با دستمال کتانی یا اسفنج تمیز چربی و لکه ها را پا ک کنید.
برای تمیز کردن لکه های قدیمی که مدتی است مانده اند، می توانید از مخلوط نمک دریا و آب استفاده کنید. نشاسته ذرت نیز برای زدودن لکه های چربی و باقیمانده غذا گزینه مناسبی است .
برای تمیز کردن نوار لاستیکی دور یخچال و حفاظت از آن از آب گرم و صابون استفاده کنید . می توانید پس از نظافت یخچال ، کمی وازلین روی نوار یخچال بمالید تا خشک نشود چون با آسیب دیدن نوار هوای گرم وارد یخچال خواهد شد .
برای تمیز کردن درزها یا قسمت هایی که دسترسی به آن آسان نیست از خلال دندان یا گوش پاک کن کمک بگیرید . پاک کردن لوله تخلیه با محلول جوش شیرین بهترین روش برای پاک سازی است .
مریم بهریان

درباره نویسنده

مای اصفهان
مای اصفهان

سایت مای اصفهان از سال 2001 میلادی تاکنون در اینترنت فعالیت دارد . این وب سایت مرجع بسیار از وب سایتها و افراد در زمینه های مختلف بوده است .

مقالات ثبت شده توسط مای اصفهان : 1265
اشتراک : نکاتی برای تمیز کردن یخچال در فیس بوک تویتر مای اصفهان

نظرات کاربران درباره نکاتی برای تمیز کردن یخچال

  • برای مطلب نکاتی برای تمیز کردن یخچال نظری وارد نشده است

    نظر خود را بعنوان اولین نفر در مورد نکاتی برای تمیز کردن یخچال وارد نمائید

نظر شما درباره نکاتی برای تمیز کردن یخچال

برای بازدیدکنندگان مخفی خواهد بود

حراجی های مای اصفهان
بازگشت به بالای صفحه