تخت مناسب نوزاد و کودک

تخت مناسب نوزاد و کودک

آیا پارامترهای خرید تخت مناسب نوزاد و کودک را میدانید؟

نوزاد شما قرار است کجا بخوابد؟ در اتاق خودش یا در اتاق شما؟ تا چندماهگی نوزادتان را پیش خودتان می خوابانید؟ فضای اتاق شما چقدر برای یک تخت دیگر جا دارد؟ چقدر می خواهید برای خرید تخت هزینه کنید؟ کودک تان تا کی قرار است روی این تخت بخوابد؟ و... . اینها سوالاتی است که قبل از اینکه وارد بازار متنوع و پرهزینه تخت نوزاد شوید، باید جوابش را بدانید. پاسخ به هرکدام از این سوال ها تعیین کننده نوع تختی است که قرار است بخرید. بازارهای سیسمونی پر هستند از مادرانی که تجربه ای در زمینه خرید وسایل نوزادی ندارند و خودشان را می سپارند دست فروشندگانی که گاهی سودشان را به معرفی محصول خوب ترجیح می دهند. با ما همراه باشید تا انتخابی مناسب برای خرید تخت اتاق کودک خود داشته باشید.

دسته اول؛ تخت های نوزاد و نوجوان است

اینها تخت های جاگیر و بزرگی هستند که خودشان دو دسته می شوند؛ یک دسته مخصوص دوران نوزادی تا سه یا چهار سالگی و دسته دیگر که معروفند به تخت نوزاد نوجوان که تا ۱۰ سالگی یا حتی بیشتر قابل استفاده هستند. اگر می خواهید چنین تختی بخرید، حتما باید اتاق مجزایی به نوزادتان اختصاص دهید. این تخت ها معمولا همراه کمد، دراور و بوفه به فروش می رسند و ترکیب مناسبی برای چیدمان اتاق نوزاد ایجاد می کنند. شرکت های تولیدکننده این تخت ها بسیار متنوع هستند و در این میان بازار شرکت های خارجی هم بسیار داغ است.
دو طرف تخت های نوزادی میله هایی با ارتفاع ۷۰ سانتی متر دارد که مانع افتادن کودک می شود. یک طرف این میله ها متحرک است و بالا و پایین می رود تا مادر برای گذاشتن و برداشتن کودک بیش از حد خم نشود. طرح های متنوع و رنگ های جذاب این تخت ها آنها را تبدیل به پرفروش ترین محصولات سیسمونی کرده است.
اگر می خواهید نوزادتان را قبل از یک سالگی در اتاق خودش بخوابانید، اگر فضای کافی برای قرار دادن این تخت دارید و در نهایت اگر می توانید بعد از چهار سال تخت دیگری برای کودک تان بخرید، این تخت گزینه خوبی برای شماست؛ البته به یاد داشته باشید اگر سرویس کمد و دراور این تخت را هم تهیه کنید با تعویض تخت، باید به فکر عوض کردن سرویس کمدش هم باشید.

تخت های نوزاد نوجوان

این دسته تفاوت بسیار اندکی با تخت های صرفا نوزادی دارند. طول و عرض شان بیشتر از این تخت هاست اما بخش پایینی تخت با یک کمد کوچک پوشانده شده است. این کمد کوچک قابلیت جابه جایی دارد و شما می توانید بعد از چند سال آن را بردارید و تخت بزرگ تری برای کودک تان درست کنید. معمولا این بخش طوری طراحی شده که بعدها به عنوان عسلی کنار تخت قابل استفاده باشد. میله های قسمت نوزادی هم همراه این بخش اضافی از تخت جدا شده و یک تخت معمولی نوجوان برای شما مهیا می شود.
اگر فضای مناسبی در یک اتاق جداگانه برای فرزندتان دارید و اگر نمی خواهید هزینه تخت نوجوان را در سال های آینده روی دوش خودتان بیندازید، این تخت گزینه مناسبی برای شماست؛ البته به یاد داشته باشید اگر تخت نوزاد ـ نوجوان می خرید، انتخاب طرح و رنگش کار آسانی نیست. شما باید چیزی انتخاب کنید که هم مناسب یک نوزاد باشد و هم دل یک نوجوان را به دست بیاورد و این کار آسانی نیست.

نکات خرید تخت نوجوان

فاصله بین میله های محافظ آن را حتما بررسی کنید. این فاصله نباید کمتر از پنج و بیشتر از ۱۰ سانتی متر باشد تا دست یا سر بچه بین آنها گیر نکند.
 
میله ها و تخته های آن را با دقت بررسی کنید که شکستگی یا ترک نداشته باشد.
پیچ و مهره های تخت باید مخفی باشد تا دست کودک را زخمی نکند.
باز کردن و بستن تخت باید به حدی ساده باشد که خودتان به راحتی بتوانید برای جابه جایی اش اقدام کنید.

دسته دوم؛ انواع تخت و پارک ها هستند

از اسم شان هم پیداست که تخت های دوکاره اند؛ قسمت بالایی شان تخت است که برای دوران نوزادی مناسب است و قسمت پایینی هم مخصوص بازی کودک طراحی شده است. این تخت ها معمولا پارچه ای یا توری هستند که به همین دلیل ایمنی بیشتری برای نوزاد دارند. در ضمن به راحتی هم جمع شده و قابل جابه جایی هستند. بعضی مدل های این دسته، سینی تعویض جداگانه ای دارند که روی تخت قرار می گیرد و به راحتی قابل استفاده است و بعضی مدل های دیگرش هم موزیکال بوده و آویز بالای تخت نوزاد همراه شان است.
از آنجایی که این تخت ها به نسبت سبک و قابل جابه جایی هستند، می توانید آنها را در طول روز هر جای خانه که خواستید بگذارید و به کارهای تان برسید. زمین بازی پایین این تخت هم از بیرون قابل دیدن است؛ برای همین کودک تان مدام زیر نظر شماست. این تخت ها را می توانید توی اتاق خودتان هم قرار دهید.
اگر فضای زیادی برای قرار دادن یک تخت جداگانه برای فرزندتان ندارید یا نمی خواهید هزینه خریدن یک سرویس کامل نوزاد را بپردازید یا اگر دل تان می خواهد در سفر هم فرزندتان را در تخت خودش بخوابانید یا اگر می خواهید فضای بازی فرزندتان محدود و ایمن باشد، این تخت گزینه خوبی برای شماست؛ البته به یاد داشته باشید ممکن است فرزند شما به بازی کردن در یک فضای محدود و محصور تن ندهد.

نکات خرید

قابلیت های مختلف آن را از جهت کارآیی حتما بررسی کنید.
 
شیوه جمع شدن آن را یاد بگیرید.
 
مطمئن شوید که فضای صندوق عقب ماشین تان برای حمل و نقل تخت کافی است.
 
به پایداری و مقاومت این تخت ها اهمیت دهید و جنس پارچه ای یا توری شان را حتما بررسی کنید.

دسته سوم؛ گهواره ها و تخت های کنار مادر هستند

این دسته تنوع و گستردگی بسیار زیادی داشته و فقط از این جهت که در اتاق مادر قرار گرفته و کوچک ترند با یکدیگر شباهت دارند.
 
 
گهواره ها تخت هایی هستند کوچک که قابلیت حرکت شان به خوابیدن نوزاد کمک می کند. این دسته از تخت ها از قدیم مورد استفاده بوده اند و آزمون کارآیی شان را با سربلندی پشت سر گذاشته اند. مزیت معدودی از گهواره های امروزی نسبت به گهواره های نسل قبل در تنظیم ارتفاع شان است. با این حساب شما چه روی زمین نشسته باشید و چه روی تخت خودتان، می توانید ارتفاع گهواره را تنظیم کنید. بعضی از این گهواره ها قابلیت اتوماتیک هم دارند؛ یعنی حتی لازم نیست شما زحمت تکان دادن شان را به خودتان بدهید. بعضی شرکت های تولیدکننده تخت نوزاد، گهواره هایی با طرح سرویس های خودشان هم تولید می کنند.
اگر حتما می خواهید نوزاد را پیش خودتان بخوابانید و هزینه زیادی هم صرف نکنید، گهواره ها گزینه خوبی هستند؛ البته به یاد داشته باشید معمولا سایز کوچک این گهواره ها باعث می شود که نهایتا شش ماه بتوانید از آنها استفاده کنید و بعد از آن باید به فکر تخت دیگری برای نوزادتان باشید.
 
 
تخت های کنار مادر، ابتکار جدیدی از شرکت های تولیدکننده لوازم نوزادی است. این تخت ها در عین اینکه فضایی کاملا مجزا برای نوزاد دارند، کاملا به تخت مادر می چسبند و حتی می توان پایه های شان را به تخت مادر قفل کرد. مزیت بزرگ این تخت ها این است که لازم نیست مادر در طول شب برای سرزدن به نوزاد از جایش بلند شود و به اتاق دیگری برود یا حتی لازم نیست خم شود و نوزادش را از تخت بردارد.
 
کافی است چشمش را باز کند تا بتواند نوزادش را ببیند یا نهایتا توی تختش بنشیند. معمولا این تخت ها با قابلیت تنظیم ارتفاع ساخته می شوند تا کنار هر تختی قرار بگیرند. علاوه بر این وقتی دوران نوزادی به پایان رسید، می توان آنها را تبدیل به نیمکت یا حتی میز تحریر کرد. مجموعه این مسائل باعث شده که مادرهای امروزی اقبال زیادی نسبت به خرید این مدل تخت ها داشته باشند.
 
اگر حتما قصد دارید نوزادتان را پیش خودتان بخوابانید و در طول شب به راحتی او را زیر نظر داشته باشید و نیازهایش را فوری برطرف کنید، بدون اینکه فشار مضاعفی به خودتان وارد کنید، این تخت ها گزینه خوبی برای شماست؛ البته به یاد داشته باشید این تخت ها هم معمولا بسیار کوچک تولید می شوند و در نتیجه خیلی زود کارآیی شان را از دست می دهند و شما را مجبور می کنند تخت دیگری برای فرزندتان تهیه کنید.

نکات خرید

گهواره

استحکام آن را حتما بررسی کنید.
 
به فکر تهیه تشک و لحاف مناسبی باشید.
 
جوری آن را کنار تخت قرار دهید که مانع تکان خوردنش نشود.

تخت های کنار مادر

تنظیم ارتفاع آن را حتما بررسی کنید. اگر قابلیت تنظیم ارتفاع ندارد، حتما تختی بخرید که هم ارتفاع تخت خودتان باشد.
 
این تخت ها از جهتی که به تخت مادر قفل می شوند باید زبانه ای داشته باشند تا بین تخت مادر و نوزاد فاصله نیفتد.
 
فاصله بین میله های محافظ را بررسی کنید که کمتر از پنج و بیشتر از ۱۰ سانتی متر نباشد.
 
برای این تخت ها هم باید به فکر تشک و لحافی مناسب باشید.
 
لیلا شکیب مهر

درباره نویسنده

مای اصفهان
مای اصفهان

سایت مای اصفهان از سال 2001 میلادی تاکنون در اینترنت فعالیت دارد . این وب سایت مرجع بسیار از وب سایتها و افراد در زمینه های مختلف بوده است .

مقالات ثبت شده توسط مای اصفهان : 1265
اشتراک : تخت مناسب نوزاد و کودک در فیس بوک تویتر مای اصفهان

نظرات کاربران درباره تخت مناسب نوزاد و کودک

  • برای مطلب تخت مناسب نوزاد و کودک نظری وارد نشده است

    نظر خود را بعنوان اولین نفر در مورد تخت مناسب نوزاد و کودک وارد نمائید

نظر شما درباره تخت مناسب نوزاد و کودک

برای بازدیدکنندگان مخفی خواهد بود

حراجی های مای اصفهان

dataecom.com,طراحی سایت

بازگشت به بالای صفحه