راهکارهای پیشگیری از عوارض آلودگی هوا

راهکارهای پیشگیری از عوارض آلودگی هوا

آلودگی هوا برای همگان خطر دارد این مطالب آموزشی کمک شایانی به شما برای جلوگیری از مشکلات آلودگی هوا میکند

 
این آلاینده ها شامل مونواکسید کربن، دی اکسید گوگرد، اکسیدهای نیتروژن دار، هیدروکربن های سوخته نشده، ذرات ریز معلق، برمید سرب و سایر ترکیبات سربی است. 
بر اساس ارقامی که با عنوان شاخص آلودگی هوا یا شاخص کیفیت هوا به کار برده می شود، اگر این اعداد بین صفر تا 50 پی پی ام (یک میلی لیتر آلودگی هوا در یک متر مکعب هوا) باشد، هوا پاک است و اگر به 50 تا 100 برسد، هوا سالم محسوب می شود. 
همچنین ارقام یادشده از 100 تا 150 موید ناسالم بودن هوا برای گروه های حساس و از 151 تا 200 مبین ناسالم بودن هوا برای عموم مردم و از 200 تا 300 به مثابه خطرناک بودن وضعیت هوا و در نهایت بالای 300 بیانگر شرایط بحران آلودگی هواست. 
شهروندان باید در شرایطی که آلودگی هوا از مرز سالم عبور می کند، توصیه ها و مراقبت های بهداشتی و تغذیه ای لازم را به کار گیرند. 

برای چه افرادی آلودگی هوا بیشتر خطر دارد؟

البته گروه های در معرض خطر و حساس در مقابل آلودگی هوا شامل کودکان، سالمندان ، مادران باردار و مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی در زمان افزایش غلظت آلاینده ها باید بیش از سایرین مراقب سلامت خود باشند. 
تمام افراد بویژه گروه های حساس و در معرض خطر در زمانی که آلاینده های خطرناک هوا افزایش می یابد، باید در صورت امکان از حضور در مکان های باز خودداری کنند. 
افراد دارای بیماری انسداد دستگاه تنفسی، آسم و بیماری های قلبی - عروقی بیشتر از دیگران باید نکات ایمنی را رعایت و از فعالیت در فضاهای باز خودداری و در چنین مواقعی در منزل استراحت کنند. 
در مواقع یادشده باید به اندازه کافی از مایعات استفاده و از خوردن غذاهای آماده در بیرون از منزل و نیز سفرهای غیرضرور در سطح شهر پرهیز کرد. 

توصیه های ایمنی در روزهای آلوده

توصیه دیگر بهداشتی، استفاده از ماسک بویژه ماسک هایN90 وN95 در موقع آلودگی هواست. 
مضاف براین، مصرف شیر(حداقل روزانه دو لیوان)، مایعات و سبزیجات تازه بویژه کلم بروکلی(حداقل 400 گرم) و میوه تازه در طول روز و غلات سبوس دار بسیار توصیه می شود. 
همچنین خوردن فرآورده های دریایی بدلیل وجود منیزیم در آنها و عدس و جوانه گندم باعث کاهش جذب فلزات سنگین مانند سرب می شود. 
از آنجا که بیشترین تاثیر هوای آلوده و گرد و غبار روی سیستم تنفسی، مخاط بینی و چشم است، هموطنان در چنین شرایطی باید از مصرف سیگار و قلیان نیز بپرهیزند. 
در موقع آلودگی هوا، شهروندان باید در هوای آزاد ورزش نکنند و در و پنجره های خانه ها را نیز ببندند. 
در زمان آلودگی، سرفه، احساس سنگینی در سینه و سوزش چشم در سالمندان بسیار شایع است، بنابراین در این مواقع سالمندان حتی المقدور باید از منزل خارج نشوند. 
در زمان آلودگی هوا حتی دانش آموزان بهتر است در زنگ ورزش در کلاس ها بمانند و ورزش صبحگاهی شهروندان در پارک ها بویژه در نواحی مرکزی شهر نیز محدود شود. 
به شهروندان توصیه می شود تا حد امکان از خروج غیر ضرور از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری و سفرهای غیرضرور در سطح شهر را حذف و در صورت نیاز به تردد در داخل شهر از وسایط نقلیه عمومی استفاده کنند. 
در موقع خطر آلودگی هوا به مدیران مدارس و مهدهای کودک نیز توصیه می شود تمام فعالیت های فیزیکی و ورزشی در مهدها، مراکز پیش دبستانی و تمام مقاطع تحصیلی مدارس را حذف کنند و دانش آموزان در زنگ های تفریح نیز در کلاس ها باقی بمانند. 
شهروندان حتی ورزشکاران در موقع آلودگی هوا باید از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی و سایر فعالیت های هوازی بویژه در اوایل صبح خودداری کنند. 
افرادی که در فضاهای باز مجبور به فعالیت هستند، بایستی قبل از خوردن غذا دست ها و دهان خود را بطور کامل بشویند و پس از مراجعت به منزل حتما دوش بگیرند. 
کودکان بدلیل اینکه دستگاه تنفسی و سیستم دفاعی بدن آنها تکامل نیافته و در حال رشد است، بیشتر به اکسیژن نیاز دارند و بدنشان بیشر از سایرین در برابر آلودگی هوا آسیب پذیر است بنابراین آنها نباید در معرض آلودگی هوا قرار بگیرند. 
در عین حال امسال که کاهش دما در ماه پایانی پاییز و در آستانه فصل زمستان نسبت به سال گذشته محسوس تر است و در نتیجه در بسیاری از روزها شاهد پدیده وارونگی هوا هستیم، رعایت این رهیافت های بهداشتی ضروری تر از دیگر ایام است. 
ایرنا

درباره نویسنده

مای اصفهان
مای اصفهان

سایت مای اصفهان از سال 2001 میلادی تاکنون در اینترنت فعالیت دارد . این وب سایت مرجع بسیار از وب سایتها و افراد در زمینه های مختلف بوده است .

مقالات ثبت شده توسط مای اصفهان : 1265
اشتراک : راهکارهای پیشگیری از عوارض آلودگی هوا در فیس بوک تویتر مای اصفهان

نظرات کاربران درباره راهکارهای پیشگیری از عوارض آلودگی هوا

  • برای مطلب راهکارهای پیشگیری از عوارض آلودگی هوا نظری وارد نشده است

    نظر خود را بعنوان اولین نفر در مورد راهکارهای پیشگیری از عوارض آلودگی هوا وارد نمائید

نظر شما درباره راهکارهای پیشگیری از عوارض آلودگی هوا

برای بازدیدکنندگان مخفی خواهد بود

حراجی های مای اصفهان
بازگشت به بالای صفحه