رژیم مدیترانه ای عامل افزایش عمر

رژیم مدیترانه ای عامل افزایش عمر

فواید و نتایج رعایت رژیم مدیترانه ای

طبق پژوهش های صورت گرفته در بوستون، هر چه در جوانی و میانسالی بیشتر غذاهای مدیترانه ای استفاده کنید، در دوران سالمندی کمتر گرفتار بیماری های مزمن و خاص خواهید شد.
 
نتایج پژوهش های انجام شده بیانگر آن است که اگر مردم به جای گوشت قرمز از حبوبات مثلا لوبیا استفاده کنند و در کنار آن چربی های اشباع را از برنامه غذایی خود حذف و روغن زیتون را جایگزین آن نمایند، اعجاز خوراکی ها را به چشم خود می بینند.
 
این تغییرات به ظاهر ساده روش هایی سالم برای پیشگیری از بیماری های مزمن مانند مشکلات قلبی و دیابت است. نتایج این پژوهش ها نشان می دهد رژیم غذایی مدیترانه ای سبب افزایش طول عمر افراد خواهد شد.
 
 
اما آیا سال های اضافه شده به زندگی از این طریق توام با کیفیت خواهد بود و درد و رنجی به همراه نخواهد داشت؟
برای پی بردن به این مساله، دانشمندان اطلاعات جمع آوری شده از تحقیقاتی را که روی ده هزار و ۶۷۰ زن، در سال های پایانی دهه پنجاه و اوایل دهه ۶۰ زندگی شان، انجام شده بود، بررسی کردند.
 
مهم ترین جنبه مورد بررسی دانشمندان، رژیم غذایی این زنان در ۱۵ سال منتهی به زمان تحقیقات و رابطه این رژیم غذایی با کیفیت زندگی آنان بوده است.

نتایج رژیم مدیترانه ای

در مجموع دانشمندان به این نتیجه رسیدند: زنانی که طی این دوره پانزده ساله بیشتر از رژیم مدیترانه ای استفاده کرده بودند یعنی بیشتر غذاهای گیاهی، غلات سبوس دار، ماهی و روغن های سالمی مانند روغن زیتون مصرف کرده و تنها مقدار بسیار کمی گوشت قرمز و گوشت های فرآوری شده در برنامه خود گنجانده بودند، سالم تر از زنانی بودند که به رژیم مدیترانه ای توجهی نداشتند. از این رو به طور دقیق می توان گفت سالم ترین زنان که توانسته بودند از ۱۱ بیماری مزمن از جمله بیماری های قلبی، دیابت یا پارکینسون مصون بمانند، طی ۱۵ سال مورد مطالعه از رژیم غذایی مدیترانه ای بهره برده بودند. در واقع در میان شرکت کنندگانی که از رژیم مدیترانه ای بهره ای نبرده بودند مشکلاتی نظیر اختلال در عملکرد قوای شناختی یا بیماری های جسمانی خاصی بروز کرده بود که در هیچ یک از شرکت کنندگان تابع رژیم غذایی مدیترانه ای مشاهده نشد.
 
همان طور که دانشمندان گزارش کرده اند، زنانی که میوه و سبزی بیشتر، غلات سبوس دار و ماهی بیشتری مصرف می کنند در طول دوران میانسالی حدود ۴۰ درصد بیشتر احتمال دارد تا پس از هفتاد سالگی زنده بمانند بدون آن که به بیماری های مزمن یا اختلالات شناختی یا جسمانی مبتلا شوند.
دانستن این نکته که چگونه بتوانیم به افراد مسن تر کمک کنیم تا دوران سالمندی را بدون بیماری سپری کنند، اهمیت زیادی دارد؛ زیرا جمعیت بشر، در سایه بهبود مراقبت های بهداشتی و نیز شناخت بهتر عوامل خطرساز سالمندی، پیوسته پا به سن می گذارد و سالمندتر می شود. پس بیایید از این پس بیشتر روغن زیتون، آجیل، میوه و سبزی بخوریم.

رژیم مدیترانه ای عامل کاهش کلسترول

روغن زیتون و انواع آجیل می توانند میزان کلسترول HDL یا همان کلسترول سالم بدن را افزایش دهند. این کلسترول مفید از سخت شدن رگ های خونی که سبب آسیب های قلبی می شود جلوگیری خواهد کرد و به این ترتیب از قلب شما محافظت می کند.
همچنین میوه ها و سبزیجات، آنتی اکسیدان ها را تامین می کنند و این آنتی اکسیدان ها سبب کاهش میزان التهاب در بدن می شوند و به این ترتیب می توانند جلوی روند پیر شدن سلول ها را بگیرند، گرچه اکسیری وجود ندارد که بتوانیم یک پیاله از آن سر بکشیم و جوان شویم یا اگر جوان هستیم جوان بمانیم، اما راهی هست که می تواند فرآیند سالمندی را کُند کند و نگذارد سالمندی فرد را ضعیف و ناتوان گرداند.
 
این مساله بسیار مهم است، زیرا اهمیت زندگی با کیفیت اگر از اهمیت زندگی طولانی بیشتر نباشد، مسلما کمتر هم نخواهد بود.
مترجم: مسعود ایثاری

درباره نویسنده

مای اصفهان
مای اصفهان

سایت مای اصفهان از سال 2001 میلادی تاکنون در اینترنت فعالیت دارد . این وب سایت مرجع بسیار از وب سایتها و افراد در زمینه های مختلف بوده است .

مقالات ثبت شده توسط مای اصفهان : 1265
اشتراک : رژیم مدیترانه ای عامل افزایش عمر در فیس بوک تویتر مای اصفهان

نظرات کاربران درباره رژیم مدیترانه ای عامل افزایش عمر

  • رویا

    رویا

    مطلب بسیار جالبی بود

نظر شما درباره رژیم مدیترانه ای عامل افزایش عمر

برای بازدیدکنندگان مخفی خواهد بود

حراجی های مای اصفهان
بازگشت به بالای صفحه