دانستني هاي ماساژ صورت

		  دانستني هاي ماساژ صورت

روزی نیست که متخصصان پوست با بیمارانی مواجه نشوند که شکایت از این دارند که فلان کرم گران قیمت، حلزون، خرچنگ و... را استفاده کرده،اما جوانی پوست را تجربه نکرده اند.

 
روزی نیست که متخصصان پوست با بیمارانی مواجه نشوند که شکایت از این دارند که فلان کرم گران قیمت، حلزون، خرچنگ و... را استفاده کرده،اما جوانی پوست را تجربه نکرده اند. یا فلان دستگاه اولتراسوند و ماساژ صورت را برای رفع چین و چروک و لیفتینگ پوست استفاده کرده اند اما به نتیجه مطلوب نرسیده اند. چه باید کرد؟ آیا تبلیغاتی که بدون کنترل در مجلات چاپ می شوند و آگهی هایی که در ماهواره درباره کرم های متعدد و دستگاه های جوان کننده گوناگون پخش می شود، از نظر علمی ثابت شده است؟ آیا ضمانت هایی که درباره محصولات و اثر آنها داده می شود واقعیت دارد؟ پاسخ این سوالات را باید افرادی که از این کرم ها و دستگاه ها استفاده می کنند، بدهند و اما ببینیم که واقعیت چیست؟ با خانم دکتر مریم یوسفی, متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره موثر بودن ماساژ پوست صورت به گفتگو نشسته ایم.

مطالب جالب درباره ماساژ صورت

▪ سوال: خانم دکتر، در کشورهای اروپایی و آمریکایی ماساژهای زیبایی صورت خیلی طرفدار دارد، چرا؟
 
ـ نوع غربی ماساژ صورت به عنوان یک درمان زیبایی یک نوآوری جدید در قرن بیستم است و به خصوص در اروپا خیلی طرفدار پیدا کرده است. بسیاری از ماساژ درمان های معروف اروپایی در آمریکا نیز مشغول کار و تعلیم می شوند.این شکل از ماساژ صورت بیشتر جنبه زیبایی دارد تا درمانی. فواید احتمالی ماساژ صورت به روش غربی ها این ها است: بهبود وضعیت پوست صورت و قدرت عضلات صورت، استراحت کردن و ریلکس شدن عضلات صورت و چشم، بهبود سردرد های تنشی و دردهای صورت، تخفیف استرس و اضطراب و ریلکس شدن کلی بدن از نظر فیزیکی و روانی.
 
▪ سوال: در مشرق زمین هم ماساژ رایج است، این ماساژ ها چه فرقی با انواع غربی آنها دارد؟
 
ـ فواید احتمالی ماساژ صورت به روش شرقی شامل این موارد است: تحریک نقاط خاص روی صورت، رهایی از فشار چشم ها، اصلاح عملکرد کبد و کیسه صفرا، تخفیف اختلالات عصبی، تخفیف احتباس آب پیش از قاعدگی و رها کردن گرفتگی بدن.
 
▪ سوال: آیا می توان صورت همه افراد را ماساژ داد؟
 
ـ خیر. در مواردی ماساژ صورت را نمی توان انجام داد. مثلا در بیمارانی که لنز تماسی به چشم دارند (باید لنزهایشان را در آورند)، اگر روی صورت زخم باز، جوش یا بریدگی وجود داشته باشد، پوست ملتهب یا دچار خون مردگی، بافت جوشگاهی اخیر وجود داشته باشد و بیماری که مبتلا به آکنه، پسویازیس یا اگزما روی صورت است. ماساژ صورت می تواند این مشکلات را تشدید کند. امروزه ماساژ صورت به سبک غربی به عنوان یک اقدام زیبایی، طرفداران زیادی بین خانم ها و بعضی آقایان پیدا کرده است و به این روش سعی می کنند وضعیت پوستشان را بهتر کنند یا حداقل آن را بهتر احساس کنند.
 
▪ سوال: اخم کردن هنگام انجام کارهای روزانه هم می تواند زیبایی پوست را تهدید کند؟
 
ـ به هر حال باید کاری کرد. بعضی چین ها ناشی از حرکات مکرر و انقباضات دایم عضلات صورت است که گاهی این حرکات از روی عادت هنگام مطالعه یا تماشا کردن تلویزیون صورت می پذیرند و گاهی در اثر واکنش بیش از حد افراد به نور آفتاب برای مثال حین رانندگی رخ می دهند. اگر خوب به پیشانی خود نگاه کنید خطوط عمودی و افقی متعددی را پیدا می کنید که ناشی از انقباضات عضلات پیشانی و بین ابروها به مرور زمان و در اثر تکرار انقباضات عضلانی به پوست مانند پارچه ای که مرتب در حال اتو کردن است، چین بر می دارد و چروک های پیشانی و خط اخم دایمی خواهند شد.
 
▪ سوال: روش های جایگزین ماساژ صورت برای داشتن پوستی زیبا چیست؟
 
ـ امروزه روش های گوناگونی برای بهبود وضعیت پوست و رفع چین و چروک ها وجود دارد. روش های کاملا علمی شامل استفاده از داروهای فلج کننده عضلات و استفاده از مواد پرکننده مانند چربی خود فرد یا ژل های کاملا استاندارد و لیزرهای متعدد است که بعضی از آنها با کمترین عوارض بهترین آثار جوان کنندگی را می توانند برای فرد به ارمغان بیاورند، اما نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که بیماران برای انجام اقدامات درمانی زیبایی باید به متخصصان پوست و مو و در مواردی که نیاز به جراحی برای مثال لیفتینگ صورت یا برداشتن پوست پلک باشد به متخصصان جراحی پلاستیک مراجعه نمایند. متاسفانه در کشور ما پزشکان عمومی با عناوین پوست، مو و زیبایی و کلماتی مانند ویژه پوست و مو اقدام به انجام لیزر درمانی یا تزریقات بوتاکس یا ژل می نمایند که در بعضی موارد موجب ایجاد عوارض برگشت ناپذیری در افراد می شود. این تزریقات و همچنین لیزر درمانی باید به وسیله متخصصان پوست انجام شود تادر صورت بروز هرگونه مشکل و عارضه پزشک آگاهی و احاطه کامل علمی و عملی برای رفع آن داشته باشد.
 
▪ سوال: بلاخره تکلیف ما چیست؟ آیا ماساژ درمانی در جوان کردن پوست موثر است یا نه؟
 
ـ بهتر است به این فایده اشاره کنیم که اگر فردی هیچ بیماری پوستی در صورت خود نداشته باشد، ماساژ درمانی با بهبود جریان خون و جریان لنف و مهم تر از آن با ایجاد آرامش در عضلات صورت و روان فرد می تواند به عنوان یک اقدام مکمل در کنار توصیه های پزشکان متخصص، کارایی داشته باشد ولی نباید فرد انتظار معجزه از آن داشته باشد.
 
▪ سوال: در مورد ماساژهایی که هنگام مالیدن کرم آرایشی به پوست داده می شود، چطور؟
 
ـ اغلب متخخصان پوست و مو عقیده دارند جهت یا روش به کار بردن کرم های آرایشی بهداشتی از نظر ماساژ مستقیم یا دایره ای شکل اهمیتی ندارد ولی بیشتر در این اتفاق نظر دارند که باید این کار با ملایمت انجام شود تا از ایجاد کشیدگی های غیر ضروری مکرر در پوست ممانعت به عمل آید.
 
▪ سوال: پس بهترین روش مالیدن کرم های آرایشی و بهداشتی چیست؟
 
۱) به کار بردن کرم ها بهتر است از قسمت وسط صورت به بیرون باشد.
 
۲) بهتر است کرم ها به موازات خطوط طبیعی چوست صورت و گردن مالیده شوند، نه عمود بر آنها. به این طریق از کشیدگی مکرر پوست بر اساس قرار گرفتن رشته های کلاژن آن مشخص می شود. جهاتی که در آن عضلات صورت مورداستفاده قرار می گیرند، مشخص کننده جهات خطوط پوستی به صورت چین و چروک ظاهر می شوند، پس به طور کلی فراورده های آرایشی بهداشتی را باید تا حد امکان با ملایمت و به موازات خطوط طبیعی پوست و برای چین های صورت به کار برد.
 
▪ سوال: ماساژ دادن پوست صورت کودکان چطور موثر است؟
 
ـ ماساژ کودکان و از جمله صورت اطفال کاری بسیار جالب و فوق العاده است. ماساژ، قدرت فراوانی در انتقال عشق، علاقه، درک و توجه شما به کودک تان دارد. مساله مهم در ماساژ کودک، همراه شدن شما با کودک تان و تماس عاطفی بین شما و کودک تان است که در واقع هر دو با هم آن را انجام می دهید. ماساژ، شریک شدن در احساسات یکدیگر است، حتی می توان تصور کرد که در حد صمیمیت و رفاقتی است بدون کلام.
 
بر شما منتی نیست اگر هم کاری میکنم از روی میل شخصیم این کار رو میکنم نه اجبار . به امید اینکه شاید کوچک ترین کمکی به شما کرده باشم.
آفتاب  
   
      

درباره نویسنده

مای اصفهان
مای اصفهان

سایت مای اصفهان از سال 2001 میلادی تاکنون در اینترنت فعالیت دارد . این وب سایت مرجع بسیار از وب سایتها و افراد در زمینه های مختلف بوده است .

مقالات ثبت شده توسط مای اصفهان : 1265
اشتراک : 		  دانستني هاي ماساژ صورت در فیس بوک تویتر مای اصفهان

نظرات کاربران درباره دانستني هاي ماساژ صورت

  • برای مطلب دانستني هاي ماساژ صورت نظری وارد نشده است

    نظر خود را بعنوان اولین نفر در مورد دانستني هاي ماساژ صورت وارد نمائید

نظر شما درباره دانستني هاي ماساژ صورت

برای بازدیدکنندگان مخفی خواهد بود

حراجی های مای اصفهان
بازگشت به بالای صفحه