کودکان و مراقبت های دوران شیردهی

		  کودکان و مراقبت های دوران شیردهی

شیر دادن که یکی از لذت های شیرین مادر محسوب می گردد، اگر با مراقبت های ویژه همراه نباشد، می تواند منجربه حساس و یا ضخیم شدن پستان ها که بسیار مهم دردآور است، شود.

   
شیر دادن که یکی از لذت های شیرین مادر محسوب می گردد، اگر با مراقبت های ویژه همراه نباشد، می تواند منجربه حساس و یا ضخیم شدن پستان ها که بسیار مهم دردآور است، شود.
نکات ذیل راهنمائی های لازم را در این مورد در اختیار شما قرار می دهد:
- در دوران شیردهی، از بستن سینه بندهای پلاستیکی خودداری کنید.
- همیشه سعی کنید از دستمال کاغذی تا خورد در محل نوک پستان ها که معمولاً از ترشح شیر خیس می شوند، استفاده کنید و هربار با احساس خیس یا مرطوب شدن، آنها را عوض کنید.
- هر بار قبل از دادن شیر به کودک، نوک پستان ها را با آب ولرم شتسشو دهید.
- بیش از مدت ۲۰ دقیقه از هر پستان به کودک شیر ندهید.
- تا زمانی که شیر می دهید، از سینه بندهای مخصوص دوران شیردهی استفاده کنید.
- در دوران حاملگی از آن دسته از سینه بندهائی که پستان ها را به خوبی نگه می دارند، استفاده کنید. چرب کردن مرتب پستان ها طی دوران بارداری (بالاخص سه ماهه آخر) با روغن زیتون، از ایجاد ترک های پس از زایمان جلوگیری می کند.
- اگر به هنگام شیر دادن، احساس می کنید نوک پستان ها ملتهب شده اند و درد می کنند، استفاده از کمپرس چای می تواند بسیار مؤثر باشد. بدین منظور یک گاز استریل را به چای آغشته کرده و پس از گرفتن آب اضافی آن، بر روی نوک پستان ها قرار داده و سپس با دو عدد دستمال کاغذی از تماس گازها با سینه بند ممانعت به عمل آورید.
- ۱۰ توصیه به مادرانی که نوزاد ۵ ماهه دارند
وقتی نوزاد وارد پنجمین ماه حیات خود می شود، شیر به تنهائی قادر به برطرف کردن نیازهای ارگانیسم بدن طفل، که در این زمان به شدت احساس می گردد، نیست. در این سن وزن کودک معمولاً دو برابر وزن هنگام تولد خود افزایش می یابد و به علت رشد سریع، متخصصان امور تغذیه اطفال، افزودن مواد غذائی جدید به برنامه غذائی کودک را همراه با رعایت اصول و نکات مربوط به آن توصیه می کنند. تأخیر در دادن مواد غذائی جدید به نوزاد، گرسنگی او و نهایتاً گریه های مداوم و بیدار شدن های پی در پی کودک در طول شب را به همراه خواهد داشت.
رعایت این نکات در انتخاب برنامه غذائی کودک بسیار ضروری است:
- در دو وعده نیم روزی (صبح و عصر)، کودک طبق روال همیشگی از شیر مادر و یا شیر خشک تغذیه می شود.
- در اولین ماه از شیرگیری، فقط یک وعده یعنی ظهر، به کودک سوپ داده می شود.
- از ماه بعد می توان در وعده شام نیز به او سوپ داد.
- یک نوزاد ۵ تا ۶ ماهه، علاوه بر دو وعده شام و ناهار، به نیم لیتر شیر در روز احتیاج دارد. او هنوز برای ارضاء نیازهای روحی خود، به مکیدن عشق می ورزد.
- از دادن شیر گاو (شیر پاستوریزه) تا قبل از یک سالگی به کودکان به شدت بپرهیزید. هضم شیر گاو برای کودک زیر یک سال بسیار سنگین است.
- هیچ گاه برای له کردن مواد داخل سوپ کودک، از مخلوط کردن استفاده ننمائید، زیرا از این طریق هوا به مقدار زیادی به صورت حباب های بسیار ریز وارد غذای کودک شده و باعث بروز دل درد در او می شود.
- اصولاً اطفال در این سن، غذاهای آبکی و له شده را بیشتر ترجیخ می دهند.
- به یاد داشته باشید که هیچ قانون خاصی را نمی توان در مورد همه اطفال به طور یکسان رعایت کرد. در مورد خوردن غذا نیز هر کودکی ذائقه مخصوص به خود را دارد، چه در مورد مزه و طعم و چه در خوردن مقدار آن.
- مخلوطی از سیب و گلابی رنده شده به همراه کمی موز و مقدار کمی آب پرتقال (هر یک از این میوه ها را می توان به تنهائی نیز مورد استفاده قرار داد) را به عنوان دسر و یا عصرانه در برنامه غذائی کودک بیفزاید.
- حل کردن چند عدد بیسکویت مخصوص اطفال در چای و یا شیر خشک به عنوان عصرانه و یا وعده نیم روزی صبح (ساعت ۱۰)
   
    مطالب ارسال شده به آفتاب
    دریافت دانستنیها         ثبت         آفتاب من                 چاپ         بازگشت    
 
 

درباره نویسنده

مای اصفهان
مای اصفهان

سایت مای اصفهان از سال 2001 میلادی تاکنون در اینترنت فعالیت دارد . این وب سایت مرجع بسیار از وب سایتها و افراد در زمینه های مختلف بوده است .

مقالات ثبت شده توسط مای اصفهان : 1265
اشتراک : 		  کودکان و مراقبت های دوران شیردهی در فیس بوک تویتر مای اصفهان

نظرات کاربران درباره کودکان و مراقبت های دوران شیردهی

  • برای مطلب کودکان و مراقبت های دوران شیردهی نظری وارد نشده است

    نظر خود را بعنوان اولین نفر در مورد کودکان و مراقبت های دوران شیردهی وارد نمائید

نظر شما درباره کودکان و مراقبت های دوران شیردهی

برای بازدیدکنندگان مخفی خواهد بود

حراجی های مای اصفهان
بازگشت به بالای صفحه