بهترين تغذيه در زنگ تفريح مدرسه

بهترين تغذيه در زنگ تفريح مدرسه

آيا شما تا به حال به کودک خود غذايي داده‌ايد که با خود به مدرسه ببرد؟ اين غذا بايد چه ويژگي‌هاي داشته باشد؟

بعد از يک روز طولاني در مدرسه، بچه‌ها با گرسنگي به خانه مي‌‌آيند.
 
آيا فکر کرده‌ايد که، براي کودکتان چه غذايي درست کنيد؟ آيا آن غذا را دوست دارد يا نه؟
 
آيا غذايي را که شما با اشتياق درست کرده‌ايد، مي‌خورد؟ و يا از شما غذاي ديگري مي‌خواهد؟
 
تمام اين ها مسائلي است، که فکر مادران را به خود مشغول داشته است. والدين مي‌خواهند که فرزندانشان سالم و سرحال باشند. آنها پول براي خريد خوراکي، به فرزندان خود نمي‌دهند، زيرا غذاي داخل خانه را سالم مي‌دانند. امّا تا به حال فکر کرده‌ايد که اگر فرزندانتان غذاي خانه را دوست نداشته باشند، چه بايد کرد؟
 
به‌طور کلي مدرسه براي کودک بسيار مفيد است. از اين نظر که کودک ياد مي‌گيرد چگونه با بچه‌هاي هم‌سن و سال خود بازي کند و براي سالم بودن چه کارهايي مي‌تواند انجام دهد.او ياد مي‌گيرد که چه غذايي سالم است؟ و چگونه و براي چه غذاهايي پول خود را بايد خرج کند و ... .
 
آيا شما تا به حال به کودک خود غذايي داده‌ايد که با خود به مدرسه ببرد؟ اين غذا بايد چه ويژگي‌هاي داشته باشد؟
 
غذايي که به کودک خود مي‌دهيد بسيار مهم است، چرا که مقدار انرژي لازم براي کودک، توسط اين غذا فراهم مي‌شود. بچه‌ها بايد غذاهاي متنوع و سالم بخورند تا فعال و سرزنده باشند.
 
اين غذا بايد از نظر تغذيه‌اي سالم باشد، راحت و آسان به مدرسه برده شود و نبايد هضم آن به قدري سنگين باشد که اشتهاي کودک به شام را از بين ببرد.
 
اين غذا بايد:
 
- مقداري پروتئين داشته باشد. اين پروتئين مي‌تواند: گوشت، پنير يا تخم مرغ باشد.
 
- داراي مقداري سبزيجات باشد.
 
- داراي مقداري ميوه تازه باشد.
 
- به‌ همراه اين غذا بايد مقداري آب يا شير نوشيده شود.
 
- شيريني، آب نبات، تافي و ... حذف شود.
 
- از نا‌ن‌ها يا بيسکويت‌هاي غله (مانند: نان يا بيسکويت گندمي، جويي و...) استفاده شود.
 
- هيچ گونه مزه، طعم و رنگي به آن اضافه نشده باشد.
 
البته اين نکته را فراموش نکنيد که بايد اشتهاي فرزند خود را در نظر بگيريد و به مقدار لازم هر کدام از موارد فوق را به او بدهيد.
 
اگر غذايي براي بردن به مدرسه نداشته باشيد، ميوه ي تازه و آجيل 10409 از بهترين مواد غذايي مي‌باشند، زيرا اين مواد غذايي علاوه بر توليد انرژي زياد باعث افزايش قدرت فکري کودک مي‌شود.
 
به‌طور کلي اگر کودکان بين غذاي سالم و ناسالم فرق بگذارند و سعي کنند که از غذاي سالم استفاده کنند، در بزرگسالي هم ميل به خوردن غذاي سالم دارند.
 
پس اگر به سلامت فرزند خود اهميت مي‌دهيد، از همين امروز غذاي مغذي و انرژي‌دار به کودک خود بدهيد.
 
به کودکان اجازه ندهيد بيشتر از 2 ساعت تلويزيون نگاه کنند يا بازي‌هاي کامپيوتري انجام دهند، زيرا ممکن است، کودک شما به علت کم غذايي دچار سوء‌تغذيه شود.
 
بعضي والدين مي‌گويند: بچه ي من، فقط وقتي تلويزيون نگاه مي‌کند، غذا مي‌خورد. پس کمي تلويزيون را روشن مي‌کنم تا غذايش را بخورد. اين نکته را فراموش نکنيد که در هنگام تماشاي تلويزيون، غذا به خوبي هضم و جذب نمي‌شود. پس هر چند که کودک شما کم اشتهاست، ولي براي غذا خوردن، او را در مقابل تلويزيون قرار ندهيد، زيرا شايد مقداري به وزنش اضافه شود، ولي عواقب بدي را در پيش‌رو خواهد داشت.
 
شما به کودک خود مي‌توانيد غذايي سالم و خوشمزه بدهيد، مثل ساندويچ کره و عسل، مرغ، تن ماهي و تخم‌مرغ و ... .
 
به‌عنوان نوشيدني هم مي‌توان آب، شير و آب‌ميوه خانگي و ... به او داد.
 
اين نکته را نيز بايد بدانيد که انواع نوشيدني‌هاي گازدار را به کودک خود ندهيد، زيرا اين نوشيدني‌‌ها به علت داشتن قند زياد، جلوي اشتهاي کودک را مي گيرند. همچنين باعث پر ادراري، سوء‌تغذيه و دندان‌درد مي‌شوند.
 
همان طور که گفته شد، شير بهترين نوشيدني براي کودک است. اما اگر شير را به شکل شيرکاکائو به کودک بدهيد،فوايد آن کاهش مي يابد، زيرا کاکائو محتوي ماده اي بنام اگزالات است و اين ماده بسيار فعال بوده و با املاح داراي 2 بار مثبت مثل کلسيم ترکيب مي شود. پس کلسيم شير کاکائو کمتر از شير ساده جذب مي شود.
 
به طور کلي شما مي‌توانيد با نخريدن اين نوشيدني‌هاي مضر، روش صحيح غذا خوردن را به کودک خود آموزش بدهيد.
 
کودکان خود را به ورزش کردن، عادت دهيد. اين امر باعث مي شود که، غذاي مغذي ‌تري را بخورد و به همان نسبت رشد فکري و بدني کامل ‌تري را داشته باشد.
 
براي اين منظور با کودک خود ورزش کنيد و يا حتي بازي کنيد، چرا که در اين بازي کردن‌ها، کودک شما فعاليت مي‌کند و به همان نسبت غذايي سالم مي‌خورد. شما مي‌توانيد هنگامي که کودکتان ورزش مي‌کند، با او باشيد و او را تشويق کنيد. اين امر باعث مي‌شود که کودک علاقه زيادي به ورزش کردن نشان دهد.
 
کودک خود را تشويق به خوردن صبحانه کنيد. کودکاني که صبحانه نمي‌خورند، از دريافت مقدار زيادي مواد مغذي مانند: کلسيم، آهن، فيبرهاي غذايي، انواع ويتامين‌ها از جمله ويتامين‌هاي  B2 و B3 محروم مي شوند.
 
پس، بياييد از دوران کودکي، به فرزندان خود روش درست غذا خوردن را ياد بدهيم.
مريم سجادپور
 

درباره نویسنده

مای اصفهان
مای اصفهان

سایت مای اصفهان از سال 2001 میلادی تاکنون در اینترنت فعالیت دارد . این وب سایت مرجع بسیار از وب سایتها و افراد در زمینه های مختلف بوده است .

مقالات ثبت شده توسط مای اصفهان : 1265
اشتراک : بهترين تغذيه در زنگ تفريح مدرسه در فیس بوک تویتر مای اصفهان

نظرات کاربران درباره بهترين تغذيه در زنگ تفريح مدرسه

  • برای مطلب بهترين تغذيه در زنگ تفريح مدرسه نظری وارد نشده است

    نظر خود را بعنوان اولین نفر در مورد بهترين تغذيه در زنگ تفريح مدرسه وارد نمائید

نظر شما درباره بهترين تغذيه در زنگ تفريح مدرسه

برای بازدیدکنندگان مخفی خواهد بود

حراجی های مای اصفهان
بازگشت به بالای صفحه