درباره نوشابه های رژیمی

درباره نوشابه های رژیمی

گول تبلیغات این نوشابه ها را نخورید

تب و تاب لاغر شدن در دنیای مدرن امروزی بسیاری را درگیر کرده است، اینکه کدام غذا را بخوریم و کدام را از برنامه غذایی حذف کنیم، سوال بسیاری از افراد است. نوشابه ها هم از آن نوشیدنی های پرطرفدار و البته چاق کننده هستند. بسیاری از افراد با خوردن نوشابه های رژیمی این مشکل را برای خود حل کرده اند و بسیاری نیز هنوز تکلیف خودشان را روشن نکرده اند.
محققان تغذیه می گویند فقط با کاهش کالری این نوشابه ها، لاغر نمی شوید، به همین دلیل با دکتر پیام فرح بخش، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، عضو هیات علمی دانشگاه صحبت کرده ایم تا بدانیم این نوشابه های شیرین رژیمی می توانند جایگزین مناسبی برای نوشابه های غیررژیمی باشند و آیا نوشیدن این نوشابه ها برای ما ضرر دارند یا نه. اگر شما هم یکی از هزاران طرفدار نوشابه در جهان هستید، با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری درباره این نوشابه ها دراختیارتان قرار دهیم.

درباره نوشابه های رژیمی

نوشابه ها با کالری زیادی که دارند، شما را چاق و چاق تر می کنند، اما کمتر کسی می تواند بی خیال نوشیدن آنها با ساندویچ یا پیتزا شود. در این بین بسیاری هم با خوردن نوشابه های رژیمی یا کالری صفر، با خیال راحت، غذای شان را میل می کنند. در تحقیقات منتشر شده در دیلی میل این نوشابه ها آنقدرها هم نمی توانند به تناسب اندام شما کمک کنند و افراد با خوردن این نوشابه ها نه تنها لاغر نمی شوند، بلکه با خوردن غذاهای چرب، شور و پرکلسترل، کالری بیشتری را مصرف می کنند و چاق تر هم می شوند.
محققان این حالت را «جبران» نامیده اند و معتقدند بسیای از افراد با انتخاب این نوشابه ها به طور ناخودآگاه عذاب وجدان خود را ازدست می دهند و بیشتر غذا می خورند. در این بررسی که با مطالعه روی ۲۵هزار نفر انجام شد، اغلب افراد ۶۹کالری بیشتر همراه نوشابه رژیمی شان مصرف کرده و رژیمی بودن این نوشابه ها را جبران کرده اند. این نوشیدنی ها شما را تحریک می کنند تا مواد شیرین بیشتری مصرف کنید و با این غذاها چاق تر شوید.
برخی نوشیدنی ها باعث مصرف مواد خوراکی دیگر می شوند، درحالی که بدن به آنها نیاز ندارد. این نوشیدنی ها شامل نوشیدنی های شیرین با ۲۲۶کالری، قهوه با ۱۰۸کالری، نوشیدنی های رژیمی با ۶۹کالری و چای با ۶۴کالری درنهایت مقدار زیادی کالری را وارد بدن شما می کنند و اغلب ما بدون توجه به این کالری ها با خیال راحت از آنها می نوشیم. ۹۷درصد مردم طی روز از این نوشیدنی ها مصرف می کنند و این کالری های مخفی باعث چاق شدن شان می شود.

نوشابه ها چقدر مقصرند؟

اگر با خوردن نوشابه رژیمی، زودتر گرسنه شدید و درنهایت رژیم تان را در آخر روز شکستید، باید بدانید که شما تنها نیستید و این حالت را خیلی از افراد هم تجربه کرده اند. شاید فقط کم بودن عذاب وجدان شما بعد از خوردن نوشابه رژیمی نباشد که باعث مصرف مقدار بیشتری غذا می شود. به عقیده محققان ممکن است، کم کالری بودن این نوشابه های رژیمی، حس گرسنگی را در شما تحریک کند.
اغلب افراد مرفه و تحصیلکرده، طرفدار این نوشابه ها هستند و مصرف آنها را در برنامه غذایی شان قرار می دهند و این نوشابه ها عامل چاقی آنهاست. اما اقشار کم درآمد جامعه بیشتر به علت مصرف چای، قهوه، قند و شکر همراه آنها چاق می شوند. پزشکان توصیه می کنند برای لاغر شدن ، تنها تغییر نام نوشابه دردی را دوا نمی کند و بهتر است حواس تان را ششدانگ، جمع مقدار و کیفیت مواد غذایی مصرفی تان در روز کنید تا به هیکل ایده آل تان برسید.

شیرینی نوشابه از کجاست؟

دکتر پیام فرح بخش درباره این نوشیدنی ها می گوید: این نوشیدنی های شیرین، شکر ندارند و به جای شکر در آنها از شیرین کننده های مصنوعی شامل اسپارتام، اسه سولفام، سوکرالوز، استویا، ساخارین و سوربیتول استفاده شده است. شیرین کننده های مصنوعی کالری ندارند و به تنهایی شما را چاق نمی کنند.
 
اگر اهل شکلات و شیرینی هستید و با دیدن آنها هوش از سرتان می پرد، می توانید با انتخاب نوع رژیمی آنها بدون وارد کردن کالری به بدن تان از طعم شان لذت ببرید. فقط حواس تان باشد که این شیرینی ها جادویی نیستد که اصلا شما را چاق نکنند، بلکه تنها شکر آنها مصنوعی است و چربی و کالری های دیگر دارند و نباید در مصرف آنها زیاده روی کنید.

لطفا مراقب خودتان باشید

استخوان تان پوک نشود

درست است که کالری نوشابه های رژیمی کم یا فاقد کالری هستند، اما این کمبود کالری به این معنا نیست که ضرری برای بدن شما ندارند و می توانید به هر مقدار که خواستید، نوشابه رژیمی بخورید. مقدار فسفر و کلسیم بدن ما باید با هم تعادل داشته باشند. نوشابه های رژیمی فسفر بیشتری وارد بدن می کنند و با زیاد شدن فسفر در بدن، تراکم استخوان ما کاهش پیدا می کند و استخوان ها استحکام خودشان را از دست می دهند و در مقابل ضربات شکننده تر می شوند. در واقع، زمانی که فسفر بیشتر از کلسیم باشد، کلسیم موجود در بدن دفع می شود. اگر زیاد نوشابه رژیمی می خورید، احتمالا در سنین بالاتر، باید با عوارض ناشی از پوکی استخوان دست و پنجه نرم کنید.

نوشابه اشتها باز کن هستند

شاید اگر این بار پیتزای تان را با آب معدنی سفارش دهید، بتوانید یک تکه کمتر از همیشه غذا بخورید و با کاهش کالری، وزن تان را کاهش دهید. این نوشابه ها اشتهای شما را بیشتر می کنند. طعم شیرین نوشابه باعث می شود که هوس خوردن غذای بیشتری به سرتان بزند. این نوشابه های گازدار شیرین نمی گذارند از غذا خوردن دل بکنید و رژیم غذایی تان را رعایت کنید. شیرینی نوشابه حتی اگر رژیمی هم باشد، لذت غذا خوردن را دوچندان می کند و تاب و توان تحمل در برابر غذاهای رنگارنگ را از شما می گیرد و نمی گذارد حواس تان به مقدار ساندویچ یا پیتزا باشد.

تفاوت نوشابه صفر با نوشابه رژیمی

درست است که هر دوی این نوشابه ها رژیمی هستند، اما هر دو یکسان نیستند، در ابتدا نوشابه رژیمی یا لایت به بازار آمد و بعد سازندگان، نوشابه زیرو یا صفر را وارد بازار کردند. در حقیقت مواد شیرین کننده حاوی آنها از شکر شیرین تر است. امروزه شیرین کننده های متفاوتی به بازار آمده است که تفاوت زیرو با لایت در همین شیرین کننده هاست. نوشابه لایت کمی ساکاروز دارد، درحالی که در نوشابه زیرو، فقط از قندهای مصنوعی استفاده شده است، اما از نظر بسیاری از افراد نوشابه رژیمی از لایت خوشمزه تر است و ترجیح می دهند با خوردن کالری بیشتر، طعم بهتری را تجربه کنند.

نوشابه سرطان زاست!

بسیاری بر این باورند که این نوشابه ها سرطان زا هستند و بهتر است همان نوشابه های قدیمی پرکالری را بنوشند تا اینکه سرطان بگیرند، اما به گفته دکتر پیام فرح بخش نوشابه های رژیمی سرطان زا نیستند و شما را با مشکل جدی روبه رو نمی کنند. نه نوشابه رژیمی نه آبنبات و نه شیرینی های رژیمی هیچ کدام به تنهایی سرطان زا نیستند و بهتر است برای سرطان دنبال مقصر دیگری گشت. در تحقیقاتی که روی حیوان ها انجام شده به این نتیجه رسیده اند که نوشابه ها عامل بروز سرطان نیستند. اما به علت گاز موجود در آنها که گوارش را با مشکل رو به رو می کند و پوسیدگی دندان ها که به علت کاهش کلسیم ایجاد می شوند، بهتر است مصرف این نوشابه ها را کاهش دهید و از غذاها و نوشیدنی های مفید استفاده کنید.

شکم تان هدف نیست

بعضی افراد هم معتقدند که مصرف نوشابه رژیمی، شکم شان را بزرگ تر می کند و با نوشیدن نوشابه رژیمی چربی ها دور کمرشان انباشته می شوند. واقعیت این است که بزرگ بودن شکم شما به تنهایی ربطی به نوشابه رژیمی خوردن تان ندارد و برای کوچک شدن شکم تان بهتر است خودتان را کنترل کنید و پیتزای کمتری بخورید و هنگامی که به رستوران می روید نگاهی هم به منوی سالادها بیندازید و سالاد و سبزی بیشتری با غذا مصرف کنید.

مصرف نوشابه رژیمی برای خانهای باردار

خانم های باردار بهتر است از مواد غذایی که حاوی کلسیم بیشتری هستند، استفاده کنند؛ شیر بخورند و آب بنوشند. اما اگر باردار هستید و دل تان نوشابه خواست، می توانید از نوشابه های رژیمی استفاده کنید. این نوشابه آسیبی به جنین شما نمی رساند، فقط حواس تان باشد زیاد نوشابه خور نشوید. حتی دیابتی ها هم می توانند نوشابه رژیمی بخورند، اما زیاده روی در این نوشیدنی ها به هیچ کس توصیه نمی شود و بهتر است در مصرف آنها زیاده روی نکنید.
فقط افرادی که به بیماری فنیل کتنوری مبتلا هستند، نباید به هیچ عنوان لب به این نوشابه ها بزنند؛ فنیل کتنوری، بیماری ژنتیک است که به علت کمبود آنزیم در کبد ایجاد می شود. این بیماران مادرزاد نباید نوشابه رژیمی بنوشند.
نیلوفر جامه‌بزرگی

درباره نویسنده

مای اصفهان
مای اصفهان

سایت مای اصفهان از سال 2001 میلادی تاکنون در اینترنت فعالیت دارد . این وب سایت مرجع بسیار از وب سایتها و افراد در زمینه های مختلف بوده است .

مقالات ثبت شده توسط مای اصفهان : 1265
اشتراک : درباره نوشابه های رژیمی در فیس بوک تویتر مای اصفهان

نظرات کاربران درباره درباره نوشابه های رژیمی

  • برای مطلب درباره نوشابه های رژیمی نظری وارد نشده است

    نظر خود را بعنوان اولین نفر در مورد درباره نوشابه های رژیمی وارد نمائید

نظر شما درباره درباره نوشابه های رژیمی

برای بازدیدکنندگان مخفی خواهد بود

حراجی های مای اصفهان
بازگشت به بالای صفحه